صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 104478
تعداد نوشته ها : 165
تعداد نظرات : 16

امارگیر حرفه ای سایت

مشاهده و دریافت کد
Rss
طراح قالب
GraphistThem220

قصه گويي
آموزش قران به كودكان بايد در قالب فعاليت هاي مورد علاقه آنان صورت گيرد. اين يكي از اصول آموزش قران در دوران كودكي است.

يكي از اين قالب ها داستان است. كودكان از قالب داستان به خصوص اگر شخصيت داستان يك كودك هم سن و سال خودشان يا اشياء و حيوانات باشد. بسيار لذت مي برند و اين لذت باعث ماندگاري آموزه هاي قراني مورد نظر در جان كودك خواهد شد.

كودكان از نصيحت شنيدن روي گردانند. لذا آموزش به شكل غير مستقيم و در قالب هايي مثل شعر و داستان و .... براي آن جالب تر و كار آمد تر است.


*مسأله‌ى حجاب، به معناى منزوى كردن زن نيست. اگر كسى چنين برداشتى از حجاب داشته باشد، برداشتش كاملاً غلط و انحرافى است.(دي ماه 68)

*مسأله‌ى حجاب، به معناى جلوگيرى از اختلاط و آميزش بى‌قيدوشرط زن و مرد در جامعه است.(دي ماه 68)


نظافت كودك

در اسلام به پاكيزگي فراوان توصيه شده است و حتي آن را جزيي از ايمان شمرده است. امام رضا(عليه السلام) فرمود: «من أخلاق الانبيا التنظف؛ پاكيزگي از اخلاق پيامبران است». اگر كسي نظافت را رعايت نكند، از اخلاق انبيا دور است. يكي از موارد رعايت نظافت، نظافت در دوران كودكي است كه توصيه هاي خاصي از معصومين(عليهم السلام) در اين زمينه به دست ما رسيده است. پيامبر خدا(صلي الله عليه وآله) فرزند را به «گل» تشبيه كرده و فرموده است: «ان الولد الصالح ريحانه من رياحين الجنه؛ همانا فرزند صالح، گلي است از گل هاي بهشت».

تشبيه كودك به «گل» از آن جهت است كه كودك همانند گل جسم ظريف و طبع لطيف است؛ طبعي همراه با طراوت و شادابي. تا زماني اين طراوت و زيبايي در گل وجود دارد كه دست نوازش باغبان در خدمت آن گل باشد و موانع رشدش را برطرف و زمينه مناسب پرورش آن را فراهم سازد. كودك نيز چنين است كه نياز به مراقبت ويژه دارد و بايد به نيازهاي او پاسخ گفت. پدر و مادر نقش اصلي تربيت كودك را دارند بايد در مراقبت و نگه داري فرزند نهايت تلاش خود را به كار گيرند. پدر و مادر بايد در نظافت و بهداشت كودك كمال دقت را به عمل آورند؛ چرا كه كودك مانند «گل بهاري» است و نياز به آبياري و باغباني مستمر دارد. نظير گلي كه در ميان باغچه است و اگر به آن رسيدگي نشود و زمينه ي رشد مناسب او فراهم نشود، به زودي پژمرده مي گردد و به تدريج از بين مي رود، كودك نيز همواره نيازمند به نظافت و توجه است تا زمينه ي رشد جسمي و روحي هر چه بهتر او فراهم گردد.


پوشش كودك

اولين نياز كودك بعد از ولادت، نياز به لباس و پوشش است كه در سيره معصومين(عليهم السلام) به جامعه سفيد براي كودك سفارش شده است. امام رضا(عليه السلام) از پدرانشان و از علي بن الحسين(عليه السلام) و ايشان از اسماء بنت عميس روايت كرده اند كه وي گفت: من قابله فاطمه زهرا (عليهاالسلام) بودم، وقتي حسن(عليه السلام) به دنيا آمد، پيامبر خدا(صلي الله عليه وآله) فرمود: اي اسماء، فرزندم را بياور. نوزاد را در پارچه زردي پيچيدم و نزد ايشان بردم. پيامبر(صلي الله عليه وآله) فرمود: مگر به شما نگفتم كه نوزاد را در لباس زرد نپيچيد؟


X