صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 104521
تعداد نوشته ها : 165
تعداد نظرات : 16

امارگیر حرفه ای سایت

مشاهده و دریافت کد
Rss
طراح قالب
GraphistThem220


گفتن اذان و اقامه در گوش كودك

از آداب اسلامي در هنگام ولادت فرزند كه در سيره معصومين(عليهم السلام) آمده است، خواندن اذان و اقامه در گوش فرزند است. به روايت اسماء بنت عميس رسول خدا(صلي الله عليه وآله) هنگام تولد امام حسن و امام حسين(عليه السلام) اين كار را انجام داد. او مي گويد: حسن(عليه السلام) را نزد پيامبر(صلي الله عليه وآله) آوردم؛ «فاذن في اذنه اليمني و اقام في اليسر؛(6) در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه خواند». نظير همين داستان را در ولادت امام حسين(عليه السلام) نيز نقل مي كند و مي گويد:«فاذن في اذنه اليمني و اقام في اليسري؛(7) در گوش راست حسين(عليه السلام) اذان و در گوش چپش اقامه خواند».


دسته ها :گام برداشتن كودك

بعد از ايمان و تهيه لباس براي نوزاد، بايد او را تحنيك كرد؛ يعني كام نوزاد را نخستين بار با خوراكي هاي دنيا باز كند. براي «تحنيك»، بايد مقداري آب باران يا آب فرات به دهان نوزاد ريخت و يا چيزي نظير خرما و تربت امام حسين(عليه السلام) را در آب ريخته و آن را به دهان نوزاد بگذارند يا انگشت را آغشته به آنها كرده و كام كودك را باز كرد.(9) در احاديث اسلامي و سيره پيشوايان دين، بر انجام اين كار بسيار تأكيد شده است. اميرالمومنين علي(عليه السلام) فرمود: «حنكوا اولادكم بالتمر هكذا فعل النبي(صلي الله عليه وآله) بالحسن و الحسين(عليه السلام) (10) كام فرزندانتان را با خرما برداريد؛ زيرا پيامبر(صلي الله عليه وآله) با حسن و حسين(عليه السلام) چنين كرد». در روايت ديگر مي فرمايد: «حنكوا اولادكم بماء الفرات و بتربه قبرالحسين(عليه السلام) فان لم يكن فبماء السماء؛(11) كام فرزندانتان را با آب فرات و تربت امام حسين(عليه السلام) باز كنيد و اگر ميسر نبود، با آب باران اين كار را انجام دهيد».

دسته ها :

نام گذاري كودك


در قرآن كريم آمده است كه خداوند نام برخي از پيامبران را پيش از ولادت شان معين كرده است. درباره ي حضرت يحيي(عليهم السلام) خطاب به حضرت زكريا(عليهم السلام) مي فرمايد: «يازكريا انا نبشرك بغلام اسمه يحيي لم نجعل له من قبل سميا»؛(15) اي زكريا! ما تو را به فرزندي بشارت مي دهيم كه نامش «يحيي» است و پيش از اين، هم نامي براي او قرار نداده ايم.

هم چنين در مورد فرزندان حضرت ابراهيم(عليهم السلام) آمده است: «فبشرناها باسحاق و من وراء اسحاق يعقوب»؛(16) پس او (همسر ابراهيم) را به اسحاق و بعد از او به يعقوب بشارت داديم.


دسته ها :

اللهم عجل الوليك الفرج يا عاشقان ظهور و مهدي موعوددسته ها :

بر مهدي و آن هاله نورش صلوات
بر خال لب و جام ظهورش صلوات
بي پرده همه انس و ملك مي گويند
بر سال و مه و وقت ظهورش صلوات
دسته ها :

دعا براي كودك

دعاي پدر و مادر در مورد فرزند، از آغاز تا پايان زندگي او مؤثر خواهد بود؛ از اين رو در متون ديني توجه زيادي به آن شده است. قرآن كريم به عنوان مهم ترين متن ديني، موارد فراواني از دعاي مادر را حتي قبل از تولد فرزند از زبان پيامبران يادآور شده است. آدم و حوا(عليهم السلام) پس از آن كه از تولد فرزند مطمئن شدند، برايش دعا كردند: «فلما اثقلت دعواالله ربهما لئن آتيتنا صالحا لنكونن من الشاكرين»؛(24) و چون (حوا) سنگين شد، هر دو (آدم و حوا) از خداوند و پروردگار خود خواستند كه اگر فرزند صالحي به ما دهي، از شاگردان خواهيم بود. آدم و حوا(عليهم السلام) با هم عهد كردند كه اگر خدا به آنها فرزند صالحي عنايت كرد، شكر او را انجام دهند و در برابر اين نعمت الهي، سپاس گزار باشند. هم چنين حضرت ابراهيم(عليهم السلام) در برابر نعمت فرزند، شكر خدا را به جا آورد.(25) وي براي آنان و نسل بعد از خود دعا نمود و عاقبت به خيري آنها را از خدا خواست: «رب اجعلني مقيم الصلوه و من ذريتي؛(26) پروردگارا! مرا برپا كننده نماز قرار ده و از فرزندانم نيز».


دسته ها :

 
فروغ روي يزدان داري اي دوست
صفاي باغ رضوان داري اي دوست

تويي يوسف، كه در هر كوي و برزن هزاران پيركنعان داري اي دوست . . .

دسته ها : مناسبتها
X