صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 104495
تعداد نوشته ها : 165
تعداد نظرات : 16

امارگیر حرفه ای سایت

مشاهده و دریافت کد
Rss
طراح قالب
GraphistThem220صدقه براي كودك

صدقه دادن از كارهاي مفيد و با بركتي است كه در اسلام تأكيد بسياري بر آن شده و يكي از عوامل سلامت انسان به حساب آمده است. اين كار در هر زمان و مكان پسنديده است و در بعضي شرايط خاص، تأثير بيشتري دارد. صدقه، يعني دادن بخشي از مال و ثروت به برادر ديني به نيت كمك به او. يكي از مواردي كه به صدقه دادن سفارش شده، هنگام تولد فرزند است. بدين طريق كه موي سر فرزند را بتراشند و برابر وزن آن، نقره يا طلا به قابله يا كسي ديگر صدقه دهد. امام صادق(عليه السلام) مي فرمايد: «يحلق راسه و يتصدق بوزن شعره فضه و بيعث الي القابله؛(29) روز هفتم سر نوزاد را بايد تراشيد و به اندازه وزن موها به قابله صدق داد؛ چنان كه پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله) در روز هفتم ولادت امام حسن و امام حسين(عليه السلام) اين كار را انجام دادند. آن حضرت به نقل از رسول خدا(صلي الله عليه وآله) مي فرمايد: «ان رسول الله(صلي الله عليه وآله) عق عن الحسن(عليه السلام) بكبش و عن الحسين(عليه السلام) بكبش و اعطي القابله شيئاً وحلق رأسيهما يوم سابعهما و وزن شعرهما فتصدق بوزن فضه؛(30) پيامبر(صلي الله عليه وآله) براي امام حسن(عليه السلام) و امام حسين(عليه السلام) هر كدام يك قوچ عقيقه كرد و مقداري از آن به قابله داد و سرآنها را در روز هفتم ولادت تراشيد و به وزن موي سر آنان، نقره صدقه داد». در روايتي از امام صادق(عليه السلام) نقل شده است كه فاطمه زهراء (عليهاالسلام) سر فرزندانش را تراشيد و به وزن موي سر آنان، صدقه داد: «ان فاطمه (عليهاالسلام) حلقت ابنيها و تصدقت بوزن شعرهما فضه؛(31) فاطمه سر دو فرزندش حسن و حسين(عليه السلام) را تراشيد و به وزن موي سر آنها، نقره صدقه داد».

دسته ها :
 
اكبر كه گل حميده فاطمه است
نور دل نور ديده فاطمه است
هر چند كه از گلشن ليلا باشد
او لاله پروريده فاطمه است
ميلاد حضرت علي اكبر(ع) و روز جوان مبارك باد.
دسته ها : مناسبتها

Click for larger version

دسته ها : مناسبتهااي شجر علم و حيا را ثمر
وي پسر شير خدا را پسر

اشبه مخلوق به پيغمبري
يوسف ليلا عليِ اكبري

ولادت حضرت علي اكبر(ع) و روز جوان مبارك باد.

دسته ها : مناسبتها

آموزش عبادت به كودك

با مطالعه آيات و روايات، اهميت نماز بر كسي پوشيده نخواهد ماند و آن چه مهم است، انجام آن در زمان معين است كه ارزش بسيار دارد. امام علي(عليه السلام) به امام حسن مجتبي(عليه السلام) مي فرمايد: «اوصيك يا بني بالصلاه عند وقتها؛(51) فرزندم! تو را به خواندن نماز در اول وقت سفارش مي كنم». درباره ي كودكان نيز دستوراتي از معصومين(عليهم السلام) آمده است كه بايد آنها را از سنين كودكي به نماز خواندن عادت داد. رسول خدا(صلي الله عليه وآله) فرمود: «ادب صغار اهل بيتك بلسانك علي الصلاه و الطهور؛(52) فرزندان كوچك را با زبان خود، به نماز و وضو عادت دهيد». در اين روايت به طور مطلق دستور به تربيت ديني فرزندان كوچك به نماز و طهارت داده شده است. كودك را بايد با زبان كودكانه دعوت به نماز كرد تا براي او قابل فهم باشد، نه با زبان پيچيده يا پرخاشگرانه كه وي را به لجاجت و نافرماني وادارد. در احاديث اسلامي آمده است كه در سنين معيني مانند شش و هفت سالگي، فرزندان را به نماز امر كنيد. پيامبر(صلي الله عليه وآله) فرمود: «مروا صبيانكم بالصلاه اذا كانوا أبناء ست سنين؛(53) فرزندان خود را در شش سالگي به نماز دستور دهيد».


دسته ها :

اللهم عجل لوليك الفرج

دسته ها :


تشويق كودك به كار نيك


تشويق يكي از مهم ترين روشهاي تربيت كودك است و در آموزش و پرورش انسان كاربردي وسيع دارد. همه ي كارشناسان امور تربيتي و آموزشي به استفاده مناسب از اين روش توصيه مي كنند؛ زيرا از راه هاي موثر در تقويت و تثبيت رفتارهاي ديني فرزندان و ترغيب آنان به انجام كارهاي خوب و شايسته است. اگر كودك كار مثبتي انجام داد، بايد از او تشكر كرد و او را تحسين نمود. تشويقِ زباني يا پاداشِ عملي، ايجاد انگيزه مي كند و باعث مي شود كه كودك آن كار را تكرار كند و ادامه دهد. اين روش در سيره اهل بيت(عليهم السلام) وجود دارد و آن بزرگواران در برابر مشاهده كارهاي نيك از طرف فرزندان، آنها را تحسين مي كردند.

محمد بن مسلم گويد: روزي ابوحنيفه خدمت امام صادق(عليه السلام) رسيد و عرض كرد: فرزندت موسي(عليهم السلام) را ديدم كه نماز مي خواند، در حالي كه مردم از مقابلش عبور مي كردند و او آنها را نهي نمي كرد و اين كار او نادرست است. امام صادق(عليه السلام) فرمود: موسي را صدا كنيد. چون او به محضر پدر رسيد، فرمود: فرزندم! ابوحنيفه مي گويد: تو نماز مي خواندي و مردم از برابر تو عبور مي كردند و آنها را منع نمي كردي؟ عرض كرد: آري پدر جان، كسي كه من براي او نماز مي خواندم، از آنهايي كه از برابرم مي گذشتند به من نزديك تر بود. خداوند مي فرمايد:«ونحن اقرب اليه من حبل الوريد»؛(55) و ما به او از رگ گردن نزديكتريم.


دسته ها :

بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ وَ ما أَنَا عَلَيْكُمْ بِحَفيظٍ .سوره مباركه هود (آيه 86)

آنچه خداوند براي شما باقي گذارده ( از سرمايه هاي حلال ) ، برايتان بهتر است اگر ايمان داشته باشيد! و من ، پاسدار شما ( و مأمور بر اجبارتان به ايمان ) نيستم!

دسته ها :عبدالله بن فضالي از امام باقر يا امام صادق(عليه السلام) روايت كرده است كه آن حضرت فرمود: «هرگاه بچه به سه سال رسيد، هفت مرتبه كلمه توحيد را بگويد. وقتي سه سال و هفت ماه و بيست روزش تمام شد، هفت بار بگويد محمد(صلي الله عليه وآله)، فرستاده خداست هنگامي كه چهار سالش كامل شد، هفت بار درود بر پيامبر(صلي الله عليه وآله) و آل پيامبر(صلي الله عليه وآله) بفرستد. زماني كه پنج سالش به پايان رسيد، از دست راست و چپش بپرسد؛ پس از آن رو به قبله بنشاند و سجده كند. شش ساله كه شد، شستن دست و صورت را به او بياموزد، آن گاه امر به نماز كند. هر زمان نه سالش تمام شد، وضو را به وي بياموزد و اگر انجام نداد، تنبيه بدني كند و هم چنين نماز را به او ياد دهد و اگر اطاعت نكرد، كتك بزند. وقتي وضو و نماز را آموخت، خداوند پدر و مادرش را مي بخشد».(54)

نكته مهم تربيتي در اين روايت، آن است كه احكام اسلامي را به تدريج بايد به كودك تعليم داد، نه به صورت يك جا. پدر و مادر بايد با پيروي از سيره اهل بيت(عليهم السلام) دستورات الهي را به صورت گام به گام و با فاصله مناسب زماني به كودكان تعليم دهند تا آنها هم از يادگيري خسته نشوند و هم بتوانند آن چه را فرا مي گيرند، تمرين كنند. نحوه آموزش معارف به كودكان نيز بايد اين گونه باشد كه ابتدا خداشناسي، توحيد و نبوت را آموزش دهند و سپس به سراغ احكام عملي بروند. هم چنين از آموزش امور زندگي مانند شناخت دست راست و چپ نبايد غفلت كرد. استفاده از تنبيه به عنوان يك روش در تربيت كودك نيز از روايت فهميده مي شود.


دسته ها :

كسي غوغاي دل مرا به چنگ و دف مي‏زند.

نمازم رنگ موسيقي گرفته.

دو صد قيام آواز مي‏خوانم؛

دو صد نياز در سماع آمده

دسته ها :
X